HyeTert Logo HyeTert @ Facebook
Ana Sayfa Haberler Makaleler Kaynaklar Yardım Linkler Ziyaretçi Defteri Ekle Ziyaretçi Defteri Oku Rehber Arama - Arşiv İletişim
Yeni HyeTert sitesine 10 sn. sonra otomatik olarak yönlendirileceksiniz.

Ters Köşe

2011'e Girerken Patriklik Ve Patrik Seçimi


Murat Bebiroğlu

Yılbaşı ve Yılsonu ՏԱՐԵՎԵՐՋ ՈՒ ՏԱՐԵՄՈՒՏ.


Dr.Sarkis Adam

Patrik Seçimi müteşebbis Heyeti ve Yüksek Seçim Kurulu


Murat Bebiroğlu

Tüm Ters Köşe Yazıları(56)

Okurlarımızdan

Lefter Küçükandonyadis Büyükada'sına Kavuştu !! 
Avedis Hilkat


   

2011 sabahının düşündürdükleri 
Ohannes Conkar


   

Merametciyan okulu ögrencilerinin Hastane ziyaretleri
Avedis Garinian


   

Tüm Okur Yazıları(97)

Vaftizler

Kayıtlar (6)

Dini Nikahlar

Kayıtlar (6)

Vefatlar

Kayıtlar (41)

Manşet

HYETERT'DE SİTE DEĞİŞİKLİĞİ http://hyetert.blogspot.com/
Değerli Okurlar, Hyetert'in mevcut sitesinin kapasite sorunları nedeniyle Hyetert'i yeni bir siteye taşıyoruz. On yıllık sürede mevcut site yetersiz kaldı ve ciddi sorunlar yaşamaya başladık. Bu nedenle bundan sonra  Hyetert'i http://hyetert.blogspot.com/ sitesinde okuyabileceksiniz. Yazılarınızı bir süre için info@hyetert.com adresine gönderebilrisiniz. Yazılar okur mektuplarında yayımlanacak. Bundan böyle yeni sitede haberlere yorum yapmak da mümkün olacak. Umarım her şey gönlünüzce olur. Görüş ve eleştrilerinizi de bekliyoruz. HYETERT

Son Haberler

Ulus-devlet zorda 
Alain Gresh

Doğu’nun Hıristiyanları etnik bir topluluk değildir: Ne dilleri, ne kültürleri ne de gelenekleri onları toplumun geri kalanından farklı kılar. Arap Doğu’nun ana unsurlarıdır ve 19. yüzyıl Rönesans hareketi ile Arap milliyetçiliğinin ortaya çıkmasında önemli katkıları olmuştur. Batı’nın çabalarıyla bu milliyetçiliğin zayıflaması, farklı eğilimlere sahip İslamcı bir söylemin doğmasına ve bütün azınlıkların kendi inançları doğrultusunda örgütlenmesine neden oldu.

Karsan'a nükleer tehdit

Ermeni lobisinden sonra ABD'deki "Nükleer İran'a Karşı Birlik Platformu" da, New York taksi projesinde finale kalan Karsan'a karşı kampanya başlattı. Gerekçeleri ise Türk-İran dostluğu New York Belediyesi'nin Geleceğin Taksisi Projesi'nde finale kalan Karsan'a karşı Ermeni lobisinden sonra şimdi de İran engeli çıktı. "Nükleer İran'a Karşı Birlik" (UANI) adlı örgüt New York Belediye Başkanı Micheal Bloomberg'e çağrıda bulundu.

Erdoğan'dan çok sert mesajlar

Erdoğan, Avrupa Birliği'ne sert mesajlar verdi: "AB üyesi ülkeler içerisinde hiçbir ülkeye yapılmayan, sunulmayan tarz Türkiye’ye sunulmuştur. 1959’da ilk adımı atacaksın, 1963’te resmen başvurunuz olacak. Ama 50 yıl süre içerisinde hiçbir yere varamayacaksın. Türkiye ile dalga geçen 27 AB üyesi var. Tabi bunlar arasında 15 kadar Türkiye dostu diyeceğimiz, hariç ülkeler de var." şeklinde konuştu... Türkiye’deki azınlıklara vatandaşlık teklif ettiklerini ve patriklerini kendileri seçme şansı tanıdıklarını anlatan Erdoğan, buna karşılık Batı Trakya’da hala müftülerin seçilemediğini ve atamayla geldiklerini vurguladı. Erdoğan, "Atama yanlıştır doğru değildir. Bunu oradaki soydaşım kabul edemez. Bunları karşılıklı yapmamız lazım. Ben dostum Yorgo’nun samimiyetinden şüphe etmiyorum. Biz bu dönemde bunu başarmalıyız diyorum. Bizden sonraki nesillere çürük çarık bir siyaset dünyası kalmasın. Patrik atamamız ne kadar yanlışsa müftü atanması da o kadar yanlış." dedi.


Rum cemaat hayatta kalma mücadelesi veriyor

"1950'li yıllara kadar, İstanbul'un Rum nüfusunun 150 bin civarında olduğunu düşününce, durumun ne kadar üzücü olduğu anlaşılıyor. Şimdi 2.500'den az kişiyiz ve bunun da çoğunu yaşlılar oluşturuyor." diyor...Kadıköy'deki Rum okulunun eski zili, ilk dersin başladığını haber vererek çalıyor. Zilin çalmasıyla, 10 yaşındaki Valendi Mihailidis sınıfına giden merdivenleri koşarak çıkıyor. İlgili KonularTürkiye, Din ve İnanç, İnsan HaklarıAncak 19. yüzyıldan kalma bu etkileyici binada bugün duyulan tek ayak sesleri onunkiler... Çünkü Valendi, okulun tek öğrencisi. Valendi, son üç yıldır yaptığı gibi, sınıfta tek başına oturuyor. Bugün, misafir profesör Yorgo İstefanopulos'tan özel İngilizce dersi alıyor. İstefanopulos, okulun idaresine yardımcı oluyor. Okul ise, geçmiş yıllarda İstanbul'un Rum azınlığı için inşa edilmiş yirmiden fazla okuldan biri. 
Başbakan Noel’i kutladı

Başbakan Erdoğan'ın mesajı şöyle: ''Noel'i 6 Ocak'ta kutlayan Ortodoks vatandaşlarımızın Noel Bayramı'nı tebrik ediyorum. Bu ülke, dini inancı, etnik kimliği ne olursa olsun, 73 milyon vatandaşıyla bir ve bütündür. Bizler tarih boyunca kaderde ve kederde ortaklık etmiş bir milletin mirasçılarıyız; birimizin hüznü hepimizin hüznüdür, birimizin neşesi hepimizin neşesidir. Gayrimüslim vatandaşlarımızın dini inançları gereği kutladıkları bayramların, huzur ve emniyet, neşe ve mutluluk içinde kutlamaları bizim için de bir mutluluk kaynağıdır. Keza, gayrimüslim vatandaşlarımız, asırlardan bu yana, kendi inançlarını, geleneklerini, adetlerini en güzel biçimde yaşıyor, bundan sonra da yaşamaya devam edeceklerdir. Bu vesileyle, Ortodoks vatandaşlarımızın Noel bayramlarını bir kez daha tebrik ediyor; tüm insanlık için mutlu bir geleceğe kapı aralamasını diliyorum.”


Orkestra şefi Ohan Duryan aramızdan ayrıldı

Tanınmış orkestra şefi Ohan Duryan bugün sabahleyin 88 yaşında aramızdan ayrıldı. 8 Eylül 1922 yılında Kudüs’te doğan Duryan, Kudüs Konsevatuvarında Walter Pfeffer and Joseph Grindal’e öğrencilik yaptı. 1945 yılında Konsevatuvar’dan mezun olup Avrupa seyahatine çıktı. 1960-1965 Ermeni Filharmonisi birinci şefi, 1971’de Ermeni Opera ve Bale Tiyatrosu şefi oldu. Berlin, Drezden ve Leipzig Senfoni orkestralarıyla çalıştı.


Türkiye 'Hıristiyanlar için tehlikeli ülkeler' listesinde

Dünya çapında milyonlarca Hıristiyan’ın dini inançlarından dolayı baskı gördüğünü açıklayan “Open Doors” adlı yardım örgütü, 2011’de Hıristiyanlar için tehlikeli ülkeler listesini açıkladı. Türkiye’nin 35. sıradan 30’a çıktığı listenin başında Kuzey Kore var. Kuruluş, Türkiye’de milliyetçilerin Hıristiyan düşmanlığına öncülük ettiklerine dikkat çekiyor. Yeni yılın ilk gününde Mısır’da dini ayinden sonra düzenlenen bombalı saldırı sonucu 23 Hıristiyan’ın hayatını kaybetmesi, Hıristiyanlara yönelik baskıları tekrar gündeme getirdi. Ancak Hıristiyan kuruluşu “Open Doors” (Açık kapı)’ya göre şu anda dünya çapında 100 milyon Hıristiyan, dini inancı yüzünden baskı görüyor. Dünya baskı gören Hıristiyanlara yardım etme amacıyla kurulan örgütün “tehlikeliler listesinde” ise 52 ülke var.


Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek, Kıptiler'in Abbasiye Katedrali'nde yapılan Noel törenine katıldı.

Mısırlı Kıptiler Noel törenlerini yoğun güvenlik önlemleri altında yaptı. Başkent Kahire'deki törenler Abbasiye Katedrali'nde yapıldı. Kutlamadan çok İskenderiye'deki saldırının kurbanlarını anma merasimi şeklinde gerçekleşen düzenlene törene Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek de katıldı. Mısır'ın en yüksek Müslüman din otoritesi sayılan El Ezher Şeyhi Ahmet Tayyib de Noel ayini öncesi Kıpti Patriği Baba 3. Şenuda'yı ziyaret etti.


Hıristiyanlığı evinden kovmak 
Ureyb Elrentavi

Böyle giderse, Hıristiyanlığın ilk vatanı olan Arap vatanının ‘Hıristiyanlardan yoksun bölge’ ilan edilmesi ihtimali pek de uzak değil...şu da bir gerçek ki; Hıristiyanların terör yoluyla hedef alınması, bölgedeki varlıklarının da hedef alınmasıdır ve aynı zamanda köklerinden sökülmeleri, tehcir edilmeleri, Arap bölgesini Hıristiyanlardan yoksun bir bölgeye çevirme amaçlıdır. Toplumlarımızın, tarihimizin, kültürümüzün, medeniyetimizin ve milletlerimizin temel grubunun maruz kaldığı bu suç halkasından hepimiz farklı oranlarda sorumluyuz...Bu çılgın şiddete hepimiz karşı koymalıyız. Hıristiyanlar, Hıristiyanlığın birinci vatanında misafir değiller. Pazarlık ve değiş tokuş malzemesi hiç değiller.

DEĞERİ BİLİNMEYEN DEĞERLERİMİZ...

Tarihi, turistik ve kültürel açıdan Akşehir’in bilinmeyen değerleri gün yüzüne çıkarılmayı bekliyordu. Bunlardan birisi Akşehir Çimenli Mahallesi Değirmen Sokak’taki Gavur Hamamı. İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu, 2011 yılı Ocak ayı toplantısında henüz keşfedilmemiş, tarihi eser ve dini yapıların turizme kazandırılması için önerilerini sundu. Bu öneriler arasında Akşehir’deki Kilise ve Gavur Hamamı'nın restore edilmesinin uygun görüldüğü ifade edildi... Akşehir Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu ile aynı bahçeyi paylaşan, bir kitabesi bulunmayan ve yapım tarihi kesinlik kazanmayan tarihi Ermeni Kilisesi tarihe karışmadan Akşehir turizmine kazındırılmayı bekliyor. 19_uncu yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Ermeni Kilisesi, her ne kadar fiziki yapı olarak ihtişamlı görünsede, restore edilemezse Akşehir’in tarih sayfalarında kaybolup gidecek.

Mısır'da Noel ayini olaysız geçti

Mısır'daki Kıpti Hristiyanlar, geniş güvenlik önlemleri altında Noel'i kutladılar. Noel ayinine katılan Mısır'lılar arasında, Hristiyanlar'la dayanışma amacıyla gelen Müslümanlar'ın da olduğu bildirildi. Ayinine katılan Müslümanlar'dan imam Amr Halid, bombalama olayının Müslümanlık'la uzaktan yakından alakası olamayacağını belirtirken, bombaları atanların hristiyanlara karşı olan müslümanlar değil, Mısır'ın tümüne zarar veren kişiler olduğunu söyledi.

KİŞİSEL ANLATIM SERGİSİ!

Anadolu Kültür, Hazarashen Etnografya Çalışmaları Merkezi, Ermenistan Oyuncular Birliği ve dvv-international işbirliğiyle hazırlanan ''Birbirimizle Konuşmak: Türkiye ve Ermenistan'da Kişisel Bellek Anlatıları'' adlı sergi Diyarbakır'da izlenime sunulacak...Almanya Dışişleri Bakanlığının desteklediği ''Ermenistan-Türkiye Uzlaşım Sürecine Katkı Olarak Yetişkin Eğitimi ve Sözlü Tarih Çalışması'' adlı uluslararası proje kapsamında gerçekleştirilen sergi, 16 Ocak'a kadar kadar gezilebilecek. Ezan molası ve dostluk pankartı

Balat İskelesi’ndeki tören sırasında ezan okunmaya başlayınca Bartholomeos duayı yarıda kesti. Bartholomeos, ezan sonrası haçı denize attı. Haça ilk ulaşan kıyafetleriyle suya atlayan Yunan Dimitris Kouzounis oldu.

Ermeni Patrikhanesi'nde vaftiz töreni

Ermeni Patrikliği Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, son yıllarda yüzlerinin biraz gülmeye başladığını belirterek, ''Az da olsa evlatlarımız geri geldi ama bu, yüzde 1-2 oranındadır. Sadece Ermeniler olarak değil, azınlıklar olarak halen iadesini istediğimiz emlaklarımız var'' dedi. Ermeni Patrikhanesince, Hazreti İsa'nın doğuş ve vaftiz yortusu nedeniyle kutlama töreni düzenlendi. Törende konuşan Başpiskopos Ateşyan, bir yılı daha Patrik Mesrob Mutafyan'ın manevi varlığıyla geçirdiklerini belirterek, bugün birbirlerini kucaklamak ve tebrik etmek için bir araya geldiklerini dile getirdi. Patrik Mutafyan'ın sağlığına kavuşması için dua ettiklerini dile getiren Ateşyan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın kendisini arayarak, Ermeni cemaatine tebriklerini ilettiğini aktardı.


Ermenistan cumhurbaşkanı ″Kutsal Doğuş″ bayramı vesilesiyle düzenlenen ayine katıldı

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve eşi Rita Sarkisyan ″Kutsal Doğuş″ ve Rabbani zuhur bayramı vesilesiyle Ana Taht Aziz Etchmiatsin’de düzenlenen ayine katıldı.


TÜRKİYE'DE YAPILAN KAMUOYU ARAŞTIRMASI ERMENİSTAN SINIRININ AÇILMASINA ÇOK AZ DESTEK VERİLDİĞİNİ ORTAYA ÇIKARDI

Today's Zaman'ın bildirdiğine göre araştırmada, iki ülke arasında 1993 yılında Azerbaycan'a destek amacıyla kapatılan sınırın yeniden açılıp açılmamasıyla ilgili soruya katılımcıların 50,3'ü "hayır" şeklinde cevap verdi. Yüzde 27'sinden fazlası "evet" derken, yüzde 22'si soruyu yanıtlamadı.


“Özür kampanyaları ecdata hakarettir”

Milli Mücadele kahramanlarından Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir Yıldıran, babasının dilinden milli mücadeleyi anlattı. Sözde Ermeni Soykırımı için özür kampanyaları başlatanları eleştiren Yıldıran, “Sözde aydınların başlattığı özür kampanyaları ecdadımıza hakarettir” dedi.


Batman'da 4 dilde konser

Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından oluşturulan ve öğretim elemanları ile öğrencilerin yer aldığı ''Çok Dilli Müzik Topluluğu'' tarafından dün gece üniversitenin konferans salonunda Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Ermenice seslendirilen türkü ve şarkılar yoğun ilgi gördü.


Soykırımcı Noel Baba, can dostlarım Hilâl ve Roni 
Markar Esayan

Bu can yakıcı soruları kendimize, cemaatimize, ait olduğumuz ülkenin sorumlularına sormak ve neden dışarıda olduğumuza özeleştiri yapmak yerine, dün Roni Margulies’in “Noel Baba, Mavi Marmara ve emperyalizm” yazısında yaptığı gibi ucuz maliyetli bir popülizmle de işi kotarabilirsiniz. Öğrencilerin bir şişme Noel Baba’yı bıçakla delik deşik etmelerini Mavi Marmara’ya bağlayıp, oradan da “etki-tepki” “Emperyalizm ve direniş”e endeksleyebilirsiniz durumu. Müslümanların bir kısmının da gururunu okşarsınız emin olun. Emperyalizme direnmenin Noel Baba’yı bıçaklama irtifasına düşürülmesi, bunun da ateist bir sosyalistçe ululanması, yeme de yanında yat durumudur. Herkes kazançlı çıkar. Ama herkes dışarıdadır hâlâ. Gerçek yüzleşme, sorunlara can yakıcı yakınlaşma gerçekleşmemiştir. Ya da hemen Roni’nin karşı köşe mukimi diğer bir can dostum Hilâl Kaplan gibi yapar, sosyolojik-teolojik bir kavram çorbası içinde ifade özgürlüğünü, hadi onu da geçtim yaşama özgürlüğünü efervesan bir tablet gibi eritiverirsiniz. Çoğunun hoşuna gider, ama dikkat hâlâ içerdesinizdir; güvenli bir koyukta...

İstanbul Yeşilköy'de Ortaköy'de Ve Kuzguncuk'da  Denizden Haç Çıkarma Töreni Düzenlendi

Rum Ortodoks Kilisesi İsa Mesih'in Vaftizini kutladı. Ayinden sonra denizden Haç çıkarma töreni yapıldı.

'Hemşinlilerin Türk ve Müslümanlığı tartışılamaz'

Milliyet Gazetesi'nin “Hemşinlilerin Müslüman olmalarına rağmen Ermenice konuşup Ermeni kültürü ve geleneklerinden ögeler taşımaları, Ermenilerin kendilerini Hıristiyanlıkla tanımlamalarını tartışmalı hale getirdi.” ifadelerine yer verdiği haberine çok sayıda Hemşinliden tepki geldi. Yapılan haberlerin ayrımcılık olduğunu ve bu durumun bazı kesimlerin çıkarına bir oyun olduğu belirtilirken, Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar "Ermeni halkına da en az diğer halklara duyduğumuz kadar saygı duymakla birlikte; Hemşinlilerin Türklüğü ve Müslümanlığı hiçbir mecrada hiç kimse tarafından tartışılamayacak bir gerçektir." dedi. "Hiçbir tarihi ve bilimsel dayanağı olmayan, bazı güç odaklarının telkinleriyle hazırlandığı izlenimi veren bu yazı biz Hemşinlileri derinden yaralamıştır." diyen Belediye Başkanı Bekar, Bu yazıyı yazan, yayınlayan ve kullananlar hakkında hukuki işlemlerin başlatılacaklarını da ifade etti.


Mısır’da Kıptilere dönük tehditler sürüyor

Mısır’da yılbaşında Kıptilere ait Azizler Kilisesi’ne düzenlenen bombalı eylemin ardından Noel öncesinde de yeni saldırı endişesi yaşanıyor. Noel’i 6-7 Ocak gecesinde kutlayan Kıpti Hristiyanlara dönük 1 Ocak sabahı kilise önünde düzenlenen bombalı saldırının ardından internet üzerinde tehditler sürüyor.

Kilise Ermeni sorununun neresinde 1-2

"Ermeni Milleti Nizamnamesi"nin 1863 yılında ilanında sonra Patrikler, daha çok milli ve siyasi cephelerde çalışmaya başlamışlardır. Bu nizamname, Ermenilerce muhtariyet için bir adım telakki olunmuş Lübnan olayları dolayısıyla vuku bulan Avrupa müdahalesi genişlerse, bu müdahalenin kendileri için de faydalı olacağı ümidi uyanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nda bağımsız Ermenistan için başlatılan isyanlar (1780-1862 yılları arasında) netice vermemiştir. Osmanlı İmparatorluğu içinde muhtar bir Ermenistan kurulması düşüncesinin lideri Patrik Mıgırdiç Hırimyan (1869-1873)'dır. 1820'de Van'da doğan Mıgırdiç Hırimyan, 1854 yılında 34 yaşında iken, Akdamar Kilisesi'ne Vartabed olmuş böylece kiliseye üye olmuştur.

Ermeni tasarısı iki yıl yok

Temsilciler Meclisi Başkanı olan Boehner ilk konuşmasında, Demokratlara da Meclis'te "dürüst bir müzakere ortamı ile adil ve açık bir süreç" sözü verdi. Ermenilerin büyük destekçilerinden olan Pelosi, son olarak görev süresi dolmadan Ermeni tasarısını gündeme getirmeye çalışmış ancak başarılı olamamıştı. 1915 yılı olaylarına ilişkin tasarıların, Meclis Genel Kurulu'na getirilmesine karşı duruş sergileyen Boehner'in, Ermeni tasarılarını desteklemediği biliniyor. Yeni dönemin, Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasında çekişmeye, Amerikan Başkanı Barack Obama'nın iki parti arasında denge arayışına sahne olacağı belirtiliyor.


Ermeni Apostolik Kilisesi 5 Ocak’ta Kutsal Doğumun ″Cragaluyts″unu kutluyor

5 Ocak akşamı tüm Ermeni kiliselerinde ″Cragaluyts″ ayinleri gerçekleştirilmekte. Bugün kiliselerde mumla yakılmakta, müminler daha sonra bu mumları yanar halde evlerine götürmekteler. Bu kutsal ışık ve kilise kutsamasını sembolize etmekte. 6 Ocak sabahıkiliselerde ayinler düzenlenmeke. Geleneksel olarak 6 Ocak ″Kutsal Doğum″ günü Ermenistan sofralarında kuru üzümlü pilav, balık ve şarap yer almakta.


Çamlıhemşin ve Hemşinliler, etnik kökenleri ile ilgili tartışmalara tepkili

Çamlıhemşin ve Hemşinliler, ulusal bir gazetede ilçelerinde yaşayanların etnik kökenleri ile ilgili çıkan haberlere tepki gösterdi. Çamlıhemşin Ayder Çevre ve Turizm Derneği Başkanı Ömer Altun, Hemşinlileri Ermeni ve Hıristiyan olarak nitelendirenleri şiddetle kınadıklarını belirtti..."Çok dikkat etmeliyiz, çünkü oyuna geliyoruz. 'Bir kişi bir kuyuya taş atıyor, kırk akıllı çıkaramıyor' misali yerli yersiz, araştırmadan Hemşinlileri Ermeni ve Hıristiyan yaptılar. Böyle bir şey cehalettir. Vatanına, milletine bu denli yürekten bağlı Müslüman ve öz Türk olan Hemşinlileri geçmişini bilmeden suçlamak, bölücülüktür. Çünkü Hemşinliler Oğuz Türklerindendir. Milattan sonra 620 yıllarda Orta Asya, Moğolistan, İran, Horasan üzerinden çoban ve korucu olarak bölgeye gelip yerleşmişlerdir. Biz Ermeni yazarları dikkate alacağımıza, kendi yazarlarımızı dikkate alalım.

Alevilere 'akademik' hakaret

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Salim Cöhce'nin derste CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ermeni olduğunu iddia ettiği, solculara "aptal" dediği, Kürt ve Alevilere hakaret ettiği ileri sürüldü... Cöhce’nin şu ifadeleri kullandığını iddia ettiler: “Diyarbakır’da tarih bölümünün açılması çok iyi oldu, iyi bir elek görevi görüyor, oradan bedavadan gelenler hep oraya gidiyor üniversitemizin kalitesi yükseldi. Ben olmasaydım bu üniversite Kürt ve Alevi öğrencilerin eline geçecekti. Bütün solcular aptaldır, Kemal Kılıçdaroğlu aslen Ermeni asıllıdır. Devletin başına geçmiş bütün liderlerin soyu belli değildir. Kürt diye bir millet yoktur, bunlar Türklerin bir koludur. Çanakkale’de Kürtler savaşmamıştır.


Samast’ın tahliyesine geri sayım!

Dink ailesi avukatlarından Arzu Becerik, katil zanlısı Ogün Samast’ın çocuk mahkemesinde yargılanması halinde serbest kalacağı endişesini dile getirdi. Samast’ın çocuk mahkemesine gönderilmesiyle davanın sürüncemede kalacağı, uzun süre kararın çıkmayacağı şeklinde bir izlenim oluştuğunu söyleyen Becerik, “Eğer Samast çocuk mahkemesinde yargılanmaya devam ederse 5 senede çıkacak” dedi.


"Gökgürültüsünün Çocukları" 182 Yıl Sonra Sanat ile Gürleyecek 
Amber Eroyan

“Vortvots Vorodman Kilisesi Kültür Merkezi Dönüşüm Projesi” çerçevesinde, Krikor Balyan eseri olan 182 yıllık kilise yapısı; konser, sergi, konferans gibi etkinliklerin yapılacağı modern bir kültür merkezi haline gelecek. Toplam bütçesi 2 milyon 200 bin TL olan dönüşüm projesinin %70'i İstanbul 2010 Ajansı, geri kalan kısmı ise Vakıf tarafından karşılanıyor. Kumkapı’daki Ermeni Patrikhanesi külliyesi içinde yer alan üç kiliseden biri olan Vortvots Vorodman’ın (Türkçe anlamı ile "Gökgürültüsünün Çocukları") bugüne ulaşan son hali, Krikor Amira Balyan ve Hacı Devlet Garabed Kalfa tarafından kagir olarak inşa edilerek, 1828 yılında ibadete açıldı. Yaklaşık 100 yıl önce kilise işlevini yitiren yapı, I. Dünya Savaşı sırasında depo, 1940’lı yıllarda ise zincir ve halat fabrikası olarak kullanıldı. 1960’ta avlunun kuzeybatısında bir poliklinik açıldı ve 1962’de de morg eklendi. Bu dönüşümler sırasında restorasyon ilkelerine aykırı onarımlara maruz kalan Vortvots Vorodman Kilisesi, 1966 Varto ve 1975 Lice depremlerinin ardından, depremzedeler için barınak işlevi gördü. Kilise, restorasyon öncesi son olarak, 1991’deki Irak savaşından kaçan Ermenilerin geçici ikameti olarak kullanıldı.


Kilisede baskın alarmı korkuttu

Balık Pazarı içinde bulunan Üç Horan Ermeni Kilisesi'ne ait Vakfın yönetim kurulu seçimlerinde kavga çıktı. 155'e, "Kiliseye baskın yapıldı" ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Polis, konunun baskın olmadığını anlayınca rahat bir nefes aldı. Beyoğlu Emniyet Müdürü Osman Yıldırım ve diğer polis şefleri, iki grup arasındaki tartışmayı yatıştırmak için uzun süre çaba harcadı. (Vay Kez Kağak...  HYETERT)

Yeni Oyun: Aptal, Sıradan ve Suçlu

8- 9- 10 Ocak 2011 Saat: 20:00 Yer: Ciplak Ayaklar Studyosu Yaratıcı ekip - oyun deposu;Yönetmen - Maral Ceranoğlu Oyuncular - Yelda Baskın, Gülce Uğurlu, Elif Ürse.Rüyası ‘horovel’e Çıktı

Belgeselci ve fotoğraf sanatçısı Erhan Arık, iki yıl önce gördüğü rüyanın izini sürdü. Beş ay boyunca Türkiye ve Ermenistan sınırındaki köyleri dolaştı. Hem Ermenilerin hem Anadolu’nun hikayesini anlatan Horovel adlı bir fotoğraf-video çalışması hazırladı...Erhan Arık, projesine ‘Horovel’ adını veriyor. Bu kelime, Anadolu’da çiftçilerin tarlalarda çalışırken okudukları kısa dörtlüklere koyduğu bir isim. Özellikle Ermenistan ve Türkiye sınırındaki köylerde yaşayanlarca aynı isim hala kullanılıyor.


Kıptiler, Noel törenlerini emniyetli kiliselerde yapacak

Mısır'ın İskenderiye kentindeki bir kilise önünde meydana gelen ve 21 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının ardından, Mısır Kıpti Patrikliğinin, perşembe ve cuma günü düzenlenecek Noel törenleri için güvenlik endişesi taşıdığı ve törenlerin güvenlik önlemleri alınmış kiliselerde yapılmasını istediği bildirildi.


Arınç’ın Patrikhane ziyareti Rum basınında

Haravgi gazetesi “Bülent Arınç Fener Rum Patrikhanesinde...Azınlıkların Hakları...Büyükada Yetimhanesi Patrikhaneye Aittir” dedi. Simerini ise “Bir Katı İslamcı Fener Rum Patrikhanesinde... Azınlıkların Hakları Verilecek... Bartholomeos: Demokrasiye Doğru Adım” başlığını atarken Fileleftheros “Türk Bakan Vaatlerle Patrikhanede” diyerek ziyareti duyurdu. Politis ise “Fener’de Vaatler... Erdoğan’ın Sağ Kolu Patrikhaneyi Ziyaret Etti...Demokrasiye Açılımlar” değerlendirmesinde bulundu. Alitihia ise “Ruhban Okulunun Açılmasına İlişkin Umutlar...Türk Başbakan Yardımcısının Fener Rum Patrikhanesine Önemli Ziyareti...” başlığını attı.Özümüzü tehdit eden tombul sevimsiz karikatür
Mutlu Tönbekici

Gazetemiz yazarı Mustafa Mutlu, evvelki günkü yazısında, ana okulunda okuyan beş yaşında bir çocuğun, arkadaşlarına üzerinde “Mary Christmas” veya “Happy New Year” yazan Noel Baba’lı kartlar dağıttığı için okul yönetiminden “Hıristiyanlık propagandası yaptığı gerekçesiyle” uyarı aldığını yazdı... En güzel cevabı dünkü Taraf gazetesinde Leyla İpekçi verdi: “Anadolu’nun onlarca inanç medeniyetini toprağın derinliklerine ittikten sonra ‘kendimiz’ olarak tanımladığımız bir ‘öz’ varsa hâlâ, doksan yıldır hayatın birçok alanında onu göremez olduk çoktandır. Yıkılıp yerine cami yapılacak diye korkanların çağdaş mabedi AKM mimarisi midir ‘öz’ümüz? Süryanilerden, Ermenilerden, Rumlardan ve hatta Yahudilerden temizlediğimiz bu ‘steril’ topraklarda homojen, tekil, tekçi bir kültür, bir zevk inşa etmeyi denedik durduk. Fakat ironik biçimde, ‘kendi’mize ait dediğimiz gelenekler ve dini değerler ‘öz’ünü yitirmeye başlayalı neredeyse yüz yıl olmuş.


Yüz yıl sonra, hangi Türk mimarının eseri alkışlanacak?
 Güngör Uras

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde 40 Ermeni mimarın yüz yıl önce İstanbul’da yaptığı 100 binanın fotoğrafları sergilendi... Mimar Hasan Kuruyazıcı’nın çalışmalarını yansıtan sergide, Kuleli Askeri Lisesi, Harbiye Askeri Müzesi, Ortaköy Camii, Büyükada İskelesi, Beyazıt Yangın Kulesi, Rami Kışlası, Baltalimanı Sahil Sarayı, Kadıköy Süreyya Tiyatrosu, Sultan 2. Mahmut Türbesi gibi pek çok tarihi yapıda imzası bulunan mimarların eserleri, fotoğrafları yer alıyordu. Sergide beni rahatsız eden, Ermeni mimarların o güzelim yapılarının fotoğraflarının çevresinde, günümüz mimarlarının yaptıkları yeni binaların perişanlığı, çirkinliği oldu. Ermeni Mimarlar sergisini izlemek için İstanbul Modern Sanat Müzesi’ne gittiğimizde gelenlerin sayısından ve profilinden etkilendik. 

'Kiliseye baskın' ihbarı polisi alarma geçirdi

Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu seçimlerinde, kendilerine oy kullandırılmadığını öne süren bir grup ile vakıf yöneticileri arasında kavga çıktı. Konunun 155 hattına 'kiliseye baskın var' yönünde bildirilmesinin ardından olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Kiliseye gelen polis müdürleri, iki grup arasındaki tartışmayı yatıştırmaya çalıştı. Kendilerine oy kullandırılmadığını öne süren bazı cemaat üyeleri, yönetimi suçladı.


Vakıflı'da Organik Narenciye Çürümeye Terk Edildi

Vakıflı Köyü Muhtarı Berç Karton, yaptığı açıklamada, bu yıl Hatay'ın Samandağ ilçesinde narenciyede mevsim başında ihracat desteğinin verilmemesi nedeniyle ağaçta kalan organik ürünlerin, bir de dolu yağması sonucu zarar gördüğünü söyledi. Ürünün yüzde 70'inin dalında çürüyüp yere döküldüğünü belirten Karton, üreticinin zarar ettiğini vurguladı.
(Bu konuda köylüyü teşvik eden popülist liderler nerde aceba? HYETERT) 

Türkiye'nin Ortodokslar için düşüncesi...

Dünyadaki Ortodoks Hristiyanların ruhani lideri Patrik I. Bartholomeos'a bugün Yeni Yıl dolayısıyla yaptığı nezaket ziyareti sırasında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bunları yasal bakış açısından karşılamaya çalışacağız.” dedi. Bartholomeos, Türkiye’nin azınlıklara yönelik girişimlerini “demokrasi ve Batılılaşma açılımları” olarak memnuniyetle karşıladığını söyledi ve ruhban okulunun kapanmasından 40 yıl sonra bu yıl açılmasını umduğunu belirtti.


Mısır'da dengeler nasıl bozuldu?

Kıpti Kilisesi bünyesinde laik bir hareket başlatan Kemal Zâkir, dengenin Mısır'ın ikinci devlet başkanı Cemal Abdülnasır'ın ölümünün ardından 1971’de Enver Sedat'ın devlet başkanlığına gelişiyle bozulmaya başladığını kaydediyor. "Bir Müslüman bir Hrıstiyan'ın malını çaldığında ya da bir Hrıstiyan bir Müslüman kadını rahatsız ettiğinde polis tuttuğu zabtı istihbarat birimlerine iletmeye başladı" diyen Zâkir, din ile siyasetin birbirine karıştırılmasının, Mısır'ın güneyinde yaşayan Kıptilerin kendilerini ikinci sınıf vatandaş görmeleri sonucunu doğurduğunu ifade etti. Kemal Zâkir, o dönemden sonra Kıptilerin, polis ve mahkeme önünde, iş yerinde ya da siyasi hayatta artık farklı bir muamele görmeye başladıklarını vurguladı.


Avrupa'daki Kıpti kiliselerine yoğun güvenlik

Kıptilerin geleneksel olarak 7 Ocak'ta yaptıkları Noel kutlamaları yaklaşırken Avrupa genelindeki Kıpti kiliselerinde güvenlik önlemleri artırıldı... Paris'in banliyösü Châtenay-Malabry'deki Sen Marie Sen Mark Kilisesi rahiplerinden Girgius Lucas, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, cemaatinin bir üyesinin internetten yapılan tehditlerden bahsettiğini anlattı. Lucas, cemaat üyesinin "İslamcı mücahitlerin Avrupa'da, özellikle de Fransa'da daha fazla saldırı planlarından ve özellikle de kendi kiliselerinden bahsettiklerini söylediğini" vurguladı. Kıptilere saldırılarFransa, Almanya, Avusturya ve İngiltere'de polis tehditler karşısında güvenlik önlemlerini artırdıklarını ilan etti.
Ermeni Müslüman olabilir mi?

Hemşinlilerin Müslüman olmalarına rağmen Ermenice konuşup Ermeni kültürü ve geleneklerinden ögeler taşımaları, Ermenilerin kendilerini Hıristiyanlıkla tanımlamalarını tartışmalı hale getirdi. Ermenilerin kendilerini tanımlarken başvurdukları ana özelliklerden biri Hristiyan olmaları. Hemşinlilerin Müslüman olmalarına rağmen Ermenice konuşmaları, Ermeni kültürü ve geleneklerinden ögeler taşımaları, “Ermeni”nin nasıl tanımlanacağı sorusunu gündeme getirdi.

Mardinli vekil Ruhban Okulu’na itiraz edecek mi? 
Serpil Yılmaz Sobe

Türkiye’nin her AB İlerleme Raporu’nda önüne çıkan “Ruhban Okulu” krizini aşacak formülü dile getirme “cesareti” veren Mardin, 31 Aralık 2010’da öteki yüzüyle tanıştı! Mardin Belediyesi’nin düzenlediği dualı sema gösterili alternatif yılbaşı kutlamasına katılan, AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, yılbaşı süsüne tepki göstermiş.Tarih boyunca bu coğrafyada, Süryani, Keldani, Asuri ve Müslüman toplulukların bir arada yaşadığını, “insan” saklasa, Mardin’in taşı toprağı bağırıyor. Abbaraları, dar geçitlerileriyle; ne Kayseri, ne Diyarbakır, ne de Edirne’ye benzeyen; kendi olan bir kent... 


'Türk-Ermeni ilişkileri normalleşmeli'

Elazığ’lı bir dedenin torunu olan siyaset bilimci Richard Giragosian ile Ermenistan-Türkiye ilişkilerini konuştuk...  Türkiye için ortada değerli bir imkân var. Türkiye fahri elçilikleri değerlendirme imkânına sahip. Yani Türkiye’deki Ermeni camiasını… Bununla aradaki köprüleri kurabilir. Bu camia Türkiye’ye Ermenistan’ı ve diasporayı, Ermenistan’a da Türkiye’yi anlamak konusunda yardımcı olabilir. Çünkü bugün Türkiye kendini yeniden tanımlıyor, gerekirse mücadele ederek. İyimserim, çünkü bu ortamda herkes elinden gelenin en iyisini yapıyor. Ahmet Davutoğlu son derece doğru bir şey söylüyor. “Komşularla sıfır problem, azami işbirliği”. Fakat bu komşular bütün komşuları kapsamalı, sadece iyi olan komşuları değil.
Hangi ‘özümüz’müş bunca sahip çıktığımız! 
Leyla İpekçi

Mardinli AKP milletvekili, yılbaşı süslemesi yapan esnafa sitem ederek “modernleşme adına özümüzü kaybediyoruz” demiş... Müslüman kültürümüzün sanatta, mimaride, müzikte, şiirde onlarca yansımasından ve geleneğimizden nasıl uzaklaştırılmışsak, bu toprakların Hıristiyanlarından ve onların medeniyetlerinden de aynı şekilde koparıldık. Süryanilerden, Ermenilerden, Rumlardan ve hatta Yahudilerden temizlediğimiz bu ‘steril’ topraklarda homojen, tekil, tekçi bir kültür, bir zevk inşa etmeyi denedik durduk. Fakat ironik biçimde, ‘kendi’mize ait dediğimiz gelenekler ve dinî değerler ‘öz’ünü yitirmeye başlayalı neredeyse yüz yıl olmuş. 


Bartholomeos: Ruhban okulumuz açılsın

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın patrikhaneyi ziyareti sırasında konuşan Fener Rum Patriği Bartholomeos, açılımların aslında Rumlara, Ermenilere veya Musevilere karşı değil, demokrasiye karşı yapıldığını belirterek, "Azınlık olarak hükümete müteşekkiriz. Daha iyi adımlar atılmasını bekliyoruz. Ruhban okulumuzun açılmasını bekliyoruz" dedi. Bülent Arınç ise, "Yasalar ne ise onu yapacağız" diye konuştu.


Hristiyanlara soykırım iddiası

Eski Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel, Irak ve Mısır'da Hristiyanların radikal gruplar tarafından soykırıma uğratıldığını söyledi. Cemayel'in açıklaması, iki önce Mısır'ın kuzeyinde bir kiliseye düzenlenen ve 21 kişinin öldüğü bombalı intihar saldırısının ardından geldi. Radikal gruplar tarafından son aylarda çok sayıda Iraklı Hristiyan da öldürülmüştü.


AB insan hakları için Ankara'ya adam yolluyor

Brüksel- Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg ifade özgürlüğü, Kürt sorunu ve Azınlıklar konusunda incelemelerde bulunmak için Türkiye'yi ziyaret edeceği öğrenildi. Şubat ayı başında Türkiye'ye gelmesi beklenen Hammarberg sivil toplum örgütleri, azınlık temsilcileri ve hükümet yetkilileriyle görüşecek.Temasları sırasında ağırlıklı olarak ifade özgürlüğü ve yeni anayasa çalışmaları konularında görüş alışverişinde bulunacağı öğrenilen Hammarberg, KCK ve Ergenkon davaları konusunda bilgi alacağı belirtiliyor.Hammarberg, azınlıkların Türkiye tarafından bir 'zenginlik' olarak kabul edilmesini de gündeme getirecek ve Azınlık tanımının Avrupa'daki tanımına uyarlanması için Anayasa değişikliğinin yapılması gerektiğine dikkat çekecek.

İşte PKK-ASALA işbirliğinin belgesi...

İngiltere’nin Beyrut Büyükleçiliği’nden Londra’ya gönderilen belgede ASALA ile PKK arasındaki işbirliği gözler önüne seriliyor. İki terör örgütü arasındaki ittfakı belgeleyen kriptoda şu ifadelere yer veriliyor: 12 adam ve 2 kadın, hepsi de başına siyah kukuleta takmış bir halde 8 Nisan'da Sayda’da bir basın toplantısı düzenlediler. İki ayrı grup adına konuştular; Ermeni Gizli Kurtuluş Ordusu (ASALA) ve Kürdistan İşçi Partisi (PKK). Türk devletine karşı ortak bir yapılanma ve ittifak oluşturduklarını duyurdular. Her iki grubun lideri de kimliklerini açıklamayı reddetti ama Ermenilerin lideri kod adının Agop olduğunu söyledi.


Vakıflı’nın defne kokulu sokakları Noel’i karşılıyor

Musa Dağı’nın eteklerinden Akdeniz’i kuşbakışı gören, her yıl kış başında defne taneleri dev kazanlarda kaynatıp, mis kokulu sabunlar yapan Vakıflı Köyü’nün sokaklarında bu hafta Noel sevinci yaşanacak. Türkiye’nin tek Ermeni köyü, çarşambayı perşembeye bağlayan gece Kutsal Doğuş Bayramı’nı kutlayacak. Fotoğrafçı Handegül Toker ve Melda Kurt, Noel’e hazırlanan köyü ziyaret etti, izlenimlerini yazdı...Hatay’ın Samandağ İlçesi’ne bağlı Vakıflı önemli bir yerleşim. Burası geleneklerini koruyan bir Ermeni köyü. 135 kişilik köy 35 haneden oluşuyor. Şu aralar Ermeniler için 6 Ocak’da kutlanmaya başlanacak Noel’e hazırlanıyor. 


Arınç'tan Fener Rum Patrikhanesi'ne ziyaret

Patrikhane ve cemaat vakıflarıyla ilgili birçok konunun bulunduğunu ifade eden Arınç, şunları kaydetti: "Vakıfların, cemaatin, Patrikhane'nin veya kişilerin sorunlarına, kanun ve hukuk açısından yaklaşıyoruz. Yetimhane konusunda kendiliğimizden bir şey vermiş veya tanımış değiliz. Hukukun gereği yapılmıştır. Hem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararı hem onun öncesinde bizim yerel mahkemelerimizin kararı bu yetimhanenin Patrikhane'ye tapu olarak aidiyetini göstermiştir. Bizim buna direnmemiz, bunu farklı şekilde yorumlamamız da mümkün olmamıştır. Çünkü hukuk ne ise bunun gereği yapılacaktır...Çünkü hukukun gereği, bu hakların hak sahiplerine verilmesini gerektiriyor. Bu konularda çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Patrik de bu konulardan emin olduğunu ifade ediyor. Verilemeyecek bir noktadaysa, 'bu mümkün değil' diyeceğiz ama verilebilecek bir noktada ise bütün imkanlarımızı zorlayacağız. Verdiğimiz şey cebimizden verdiğimiz bir şey değildir. Yasalar, hukuk, kanun ne emrediyorsa onu yapacağız.


Erivan: "Türkiye güvenilmez bir partner"

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, Türkiye’nin 2010’da uluslararası kamuoyuna sözünde durma gücüne sahip olmayan güvenilmez bir partner olduğunu gösterdiğini iddia etti. Nalbandyan, "Topun Türkiye’nin sahasında olduğu tartışılmaz bir şekilde belli olmuştur. Bilirsiniz, kötü futbol oynayabilirsiniz, ama top sizin sahanızda ve tribünler size bağırıyor. Siz ise bunu hala görmüyorsanız bu ayrı bir hikayedir. Bu kendini aldatmaktır" dedi.


Mısırlı Hristiyanlar Kahire Sokaklarında Gösteri Düzenledi

Yüzlerce Mısırlı Hıristiyan, devletin kendilerini koruyamadığı gerekçesiyle Kahire sokaklarında protesto gösterileri düzenledi. Aziz Mark Katedrali önünde polisle çatışan göstericiler, bir bakanın resmi aracını da taşa tuttu. Yeni yılın ilk gününde bir Kıpti kilisesinde düzenlenen ve 21 Hıristiyan’ın öldüğü bombalı intihar saldırısının yaşandığı İskenderiye’de de gösteriler düzenlendi.


Akdamar’ın (AHTAMAR'IN)  orijinal haçı Ermenistan’dan istenmeliydi

Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Türkiye’nin Akdamar Kilisesi’ne orijinal olmayan haç takarak hata yaptığını savundu. Ermenistan’daki orjinal haçın getirilmesi için pazarlık yapılması gerektiğini belirten Halaçoğlu, “Alman belgelerinde Michellian Çetesi’nin haçı,Ermenistan’a kaçırdığı yazıyor. Ermenilere ‘Bize verilmesi halinde biz haçı takarız’ denmesi gerekirdi. Beni dinlemediler” dedi. (Kürt yoktur diyen birine kim inanır? HYETERT)

Yeni bir Hıristiyan devlet daha doğuyor

Sudan'da Hristiyan kesim El Beşir yönetiminden ayrılmak için referanduma gidiyor. İki milyon vatandaşını iç savaşa kurban veren Sudan’da güneyde yaşayan Hristiyan kesim El Beşir yönetiminden ayrılmak için referanduma gidiyor. El Beşir de ayrılıktan yana. Referandumdan çıkacak ayrılık 193’üncü ülkeyi doğuracak... Yeni Güney Sudan devletinin BM tarafından da 193’üncü ülke olarak hemen tanınması bekleniyor. Dünyada 195 ülke bulunuyor. Ancak bunların 192’si BM tarafından tanınıyor. 

 


Mısır'da gerginlik tırmanıyor

Yılbaşı gecesi Mısır’ın İskenderiye şehrindeki kiliseye yapılan ve 21 kişinin ölümüne sebebiyet veren bombalı saldırı bütün dünyada üzüntüyle karşılandı. Kurbanlar büyük bir kalabalığın katıldığı törenle defnedildi.Cenazeye binlerce kişi katıldı.Terör saldırısının 21 kurbanının toprağa verilişi sırasında toplanan beş bin dolayındaki Kıpti, piskoposun Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından gönderilen taziye mesajını okumasına izin vermedi ve bir ağızdan sabırlarının artık tükendiğine dair sloganlar attı. 

 
2011'de AB ile tam gaz

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 1 Ocak'ta Avrupa Birliği'nin (AB) dönem başkanlığını devralan Macaristan Cumhurbaşkanı'ndan bizzat, 'Türkiye'nin arkasındayız' sözünü aldığını belirterek, '2011'de AB ile tam gaz' mesajını verdi. 2011'de diklenmeden dik durmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin çıkarlarını, korumaya, reformları yapmaya devam edeceğiz. AB'de bazı çevreler Türkiye'yi kızdırmak için ne yaparsa yapsın, biz papaza kızıp oruç bozmayacağız. Seçimlerden sonraki öncelikli projemiz, Anayasa değişikliği olmalı. Başkanlık seçimi tartışmaya başlanmalı. Açılım devam ediyor. Türkiye'de Kürtlerin de, Alevilerin de, Sünnilerin de, işçilerinin de, köylülerin de Ermeni kökenli vatandaşlarımızın da bir açılım ihtiyacı var.


'Papa'nın çağrısı, Mısır'ın iç işlerine müdahaledir'

Mısır gazetelerinden El Ahram'ın Arapça internet sayfasında yayımlanan habere göre Şeyhi Ahmet El Tayyib, bugün Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, 16. Benediktus'un Kıpti Ortodoks Kilisesi'yle ilgili beyanatına tepki göstererek, "Papa'nın Kıptiler için koruma çağrısı yapması Mısır'ın iç işlerine müdahaledir. Bu kabul edilebilir bir çağrı değildir" dedi.


Papa Mısır'daki saldırıyı kınadı

Papa 16. Benediktus, bugün Aziz Petrus Meydanı’nda Angelus duası sonrasında yaptığı konuşmada, İskenderiye’den gelen saldırı haberini büyük bir üzüntüyle karşıladığını belirterek, "Irak’ta Hristiyanları ülkeyi terke zorlama amacıyla evlerinin yakınlarına bomba yerleştirme hadiselerinde de gördüğümüz bu tür kalleş eylemler, Tanrı’yı ve tüm insanlığı incitmektedir" dedi. Hristiyanların dünyanın çeşitli yerlerinde şiddete maruz kaldığını söyleyen 16. Benediktus, "Hristiyanlığı hedef alan bu şiddet stratejisi, tüm halkı etkilemektedir. Kurbanlara ve ailelerine duacıyım. Hristiyan cemaatlerinin dinlerinde sebat etmelerini ve İncil’in gerektirdiği üzere dinlerini şiddetten uzak biçimde yaşamalarını diliyorum" diye konuştu.


Ermenistan'da 2010'da Karabağ ve Türkiye Konuşuldu

Ermenistan`ın siyasi hayatında Türkiye ve Karabağ ile ilgili konular çok büyük bir yer işgal ediyor. Ermeni medyasının sıraladığı, `Ermenistan için 2010 yılının en önemli siyasi gelişmeleri`nin hemen hemen tümünün, Türkiye, `soykım` ve Karabağ ile ilgili olduğu belirlendi. PanArmenian, `Ermenistan için 2010 yılının en önemli siyasi gelişmeleri`ne ilişkin haberinde `2010 yılı, Ermenistan için hem iç hem de dış politikası açısından çok yoğun geçti.Yıla, Ermeni-Türk protokollerinin onayı meselesi, Karabağ sorununun çözüm müzakereleri ve hükümetin değişikliğine damgasını vurdu` diye yazdı.

Kilise saldırısında örgüt şüphesi

Yetkililer, 21 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı saldırıyı düzenlediğinden şüphe edilen aşırı dinci yerel bir grubun terör örgütü El Kaide'den esinlendiğini, ancak bu örgütle doğrudan bağlantısının bulunmadığını söyledi. Yetkililer ayrıca, polisin son zamanlarda Irak'tan Mısır'a havayoluyla gelen yolcuların listesini incelemeye aldığını kaydetti. Irak'ta El Kaide ile bağlantılı bir örgüt Mısır'daki Hıristiyanları tehdit ediyordu.Egyptian Security Guards Withdrew One Hour Before Church Blast, Say Eyewitnesses

Attorney Mamdouh Nakhla, Head of Al-Kalema Human Rights Center, wondered if state security is an accomplice or just too cowardly to confront the Islamists in Egypt who carried out the Church massacre. "The crime is local and those who committed it are known, in addition there was a demonstration on the same day using the same rhetoric like al-Qaida. The Al Mujahedeen website threatens to repeat the attack in more churches. The site has addresses of churches and even how to make a bomb. Does security not know about it?"

We May Be Witnessing a New Age of Christian Persecution

Now, Iraq's remaining Christians want an autonomous Christian province in their ancient Ninevah Plains homeland in northern Iraq. While Britain or the US may not help their cause, for obvious reasons, the UN, EU and Commonwealth could add their not inconsiderable weight. President Talabani of Iraq declared in November that he had "no objection to a Christian province in Iraq". One Assyrian exile in Britain, however, told me, "They keep talking, but nothing happens."


PEN International Commemorates 50 Years of its Writers in Prison Committee on the Day of the Imprisoned Writer

The Writers in Prison Committee of PEN International commemorates its fiftieth year in 2010, on the International Day of the Imprisoned Writer and pays tribute to 41 writers around the world who have been killed in the last year.

Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II’nin kutlama mesajı

Dünya Ermenileri Başpatriği Katolikos Garegin II’nin Ana Taht Aziz Etchmiatsin’den tüm dünya Ermenilerine yeni yıl mesajı: «Yurttaki ve Diyasporadaki sevgili inançlı halk, Hepinize Ana Taht Aziz Etchmiatsin’den umut dolu bir ruhla, inançla aydınlanmış, sevinçle dolu bereketli bir yıl için Pederane sevgi ve iyi dileklerimizi getiriyoruz. Bu yılbaşı gecesi Rabbe, yurdumuz Ermenistan ve Karabağ’a barış dolu bir yıl bahşettiği ve Diyasporadaki topluluklarımızı hiziplerden uzak tuttuğu için şükranlarımızı sunuyoruz...

Mübarek: Saldırının amacı din çatışması

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Mısır'ın Akdeniz kıyısındaki İskenderiye kentinde dün sabah saatlerinde bir kilisenin önünde meydana gelen patlamayla ilgili ''saldırının ülkede Müslüman-Hıristiyan çatışması çıkarmayı amaçladığını'' söyledi. Mısır'ın resmi Nil Televizyonunda yayımlanan açıklamada Mübarek, ülkedeki tüm dini grupların Mısır vatandaşı olduğuna vurgu yaparak, Mısır ulusal kimliğinin tüm vatandaşlar için birlik ve beraberliğin adresi olduğunu ifade etti.


Bagirov: Türkiye ile Azerbaycan'ı sevmeyenlere fırsat vermeyelim

Azerbaycan'ın yeni Ankara Büyükelçisi Faig Bagirov, Türkiye ve Azerbaycan'ı sevmeyen bazı kesimlerin ilişkilere zarar verme çabasında olduğunu belirterek, "Bunlara fırsat vermeyelim." çağrısında bulundu. Karabağ meselesinde Türkiye'nin verdiği desteğin kendileri için çok kıymetli olduğunu kaydeden Bagirov, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin mart ya da nisan ayında Bakü'de toplanacağı bilgisini de verdi.

Her dileğe bir anahtar

Unkapanı’ndaki Vefa Meryem Ana Ayazması nam-ı diğer “Ayın Biri Kilisesi”, her yılın ilk günü olduğu gibi bu yıl da doldu taştı. Kocasını eve döndürmek isteyen, oğlunu evlendirmeye niyetlenen, torununa şifa arayanlar avluda omuz omuzaydı. Yüzlerde yeni bir yılın yüreklerde filizlendirdiği umut vardı. Herkes bir an önce içeri girip anahtar alarak dua etmenin heyecanı içinde bekliyordu. Ziyaret aslında çoğu kişinin dillendirdiği gibi “tamamen psikolojik.” Anahtar ise işin “espri”si. Ama öyle ya da böyle her yılın ilk günü Meryem Ana Ayazması umudun kapısı...

Mısır'da Hıristiyanlar polisle çatıştı

Mısır'ın İskenderiye kentindeki bir Kıpti kilisesinin önünde bombalı araçla düzenlenen saldırıdan sonra Hıristiyanların polisle çatıştığı bildirildi. Patlamanın üzerinden saatler geçmesinin ardından kilisenin önündeki caddede toplanan Hıristiyanlar, buradaki polis güçlerine taş ve şişe attılar. Polis ise yüzlerce genç Hıristiyandan oluşan kalabalığı dağıtmak için plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı. Protestoya katılan Hıristiyan bir kadın, saldırıdan hükümeti sorumlu tutarak, sorunun Hıristiyanlarla Müslümanlar arasında değil Hıristiyanlarla hükümet arasında olduğunu söyledi.


Hoşgeldin 2011

Dünya renkli kutlamalar eşliğinde yeni yıla girdi. Eğlencelere milyonlarca kişi katıldı. En büyük kutlamaya Almanya’nın başkenti Berlin ev sahipliği yaptı.

Mısır'da kilise yanında patlama: 21 ölü

Mısır'ın İskenderiye kentindeki bir Kıpti kilisesinin önündeki patlamada 21 kişi hayatını kaybetti. İlk olarak bombalı araç nedeniyle meydana geldiği açıklanan olayı bir intihar komandosunun düzenlemiş olabileceği bildirildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri ölü sayısının 21'e yükseldiğini 79 kişinin de yaralandığını açıkladı. 

 

Üç dine kucak açan stadyum

Galatasaray, Seyrantepe’de bir ilke daha imza atıyor. Sarı kırmızılı kulüp, Barcelona modelini örnek alarak, maçlardan önce dua etmek ya da dini vecibelerini yerine getirmek isteyen futbolcular için Türk Telekom Arena’nın soyunma odalarına birer tane mescit, kilise ve sinagog olarak kullanılabilecek bir boş alan bırakacak.


Dünya Yeni Yılı Kutluyor


Avustralya, Yeni Zelanda ve Büyük Okyanus adalarında milyonlarca kişi yeni yılı şenliklerle karşıladı. Her zaman olduğu gibi, yeni yıl, bu yıl da, ilk olarak Büyük Okyanus’da, Uluslararası Gün Çizgisi’nin batısında bulunan Kiribati’de kutlandı

Mutabakatlar hayata geçiriliyor: 3 Ermeni üniversitsi diplomalarının eşdeğerliliği İran’da tanınacak

İranlı heyeti bugün kabul eden Ermenistan Eğitim ve bilim bakanı Armen Aşotyan, ziyaret esnasında oldukça yoğun bir programın öngörüldüğünü ve bunların tamamıyla hayata geçirilmesi yönünde umudunu ifade ederek ″Bir yıl zarfında muazzam sonuçlar kaydettik, ancak her iki tarafın da beklentileri daha fazla. Ben bu ziyaretin de katkıda bulunacağı, yeni düşünce ve programların hayata geçirilmesi için iyi bir zemin oluşturacağından umutluyum″ dedi.


Sarkozy meğer Türkiye dostuymuş!

Avrupa Birliği yolunda Türkiye'nin önünü tıkayan adam, Fransa'da Ermeni tasarısını engelliyor olabilir mi? Wikileaks'in sızdırdığı Amerikan belgelerinde, Sarkozy yönetimindeki isimlerin açıklamaları bu yönde. Paris çıkışlı bir belgeye göre, Sarkozy'nin danışmanı, Ankara'da, "soykırım iddialarının inkarı" tasarısının Sarkozy tarafından engelleneceği sözünü verdi.


Gül, Kürtçe şarkıya eşlik etti

Abdullah Gül, iş dünyasının verdiği yemeğe katıldı...Yemek sonrası Ermeni asıllı sanatçı Bedri Ayseli'nin söylediği Kürtçe parçalara Cumhurbaşkanı Gül de önce eşlik etti ve daha sonra alkışla tempo tuttu. Türkiye'deki farklılıkların birer zenginlik olduğunu, bunun farklı görülmesi halinde tehlikeli olabileceğini belirten Gül, "Büyük bir millet olduğumuz için farklılıklarımız olacaktır" dedi.


Yılbaşı ağacı süslemenin nesi yanlış? 
Emre Aköz

* Bir kere, Hz. İsa'nın doğum günü kabul edilen Noel/Christmas (24/25 Aralık) yortusu ile Yeni Yıl kutlamasının (31 Aralık/1 Ocak) "direkt" bir ilişki yok. Yani Müslüman'ıyla, Hıristiyan'ıyla, Budist'iyle, Tanrıtanımaz'ıyla insanların, 31 Aralık gecesi, coşkuyla karşıladıkları sadece yeni yıl; Hz. İsa filan değil. * İkincisi, ağaç süslemek, Hıristiyanlıktan öncesine giden, çok eski bir gelenek. Yani Hıristiyanlığın tekelinde değil. * Yeni yıla ilişkin umutlarını plastik çam ağacını süsleyerek somutlaştıran, yanıp sönen minik ışıklar aracılığıyla sevincini dışa vuran türbanlı kadının hayali Hıristiyanlaşmak değil ki! O kadın ve yakınları sadece mutlu olmak istiyor.

Ermenilerden ABD'nin Bakü Elçisi'ne tepki

Hamparian, açıklamasında 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen tasarının Amerikan kongresinde kadük hale getirildiğine de değindi, "ABD yönetimi ABD Temsilciler Meclisi'nde Ermeni tasarısının kadük hale gelmesine yardım etmesinin ardından, Obama yine seçim kampanyası sırasında Ermeni konularıyla alakalı verdiği taahhütleri görmezden gelmeye devam ediyor" denildi...Ermeniler, Bryza'yı Azerbaycan hükümeti yetkilileriyle "normalin ötesinde" yakın bağları olmakla suçluyor. 
Ermeni lobisi Obama'dan şikayetçi

ABD'deki Ermeni kuruluşu Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), ABD Başkanı Barack Obama'nın, ülkesinin Bakü Büyükelçiliğine aday gösterdiği Matthew Bryza'yı, Senato'da yeni yasama dönemi öncesinde verilen arada Bakü Büyükelçisi olarak atamasına tepki gösterdi. ANCA İcra Direktörü Aram Hamparian, yaptığı yazılı açıklamada, "Obama'nın, Senato'da Demokrat Partili senatörler Barbara Boxer ve Robert Menendez'in başını çektiği muhalefete rağmen, Bryza'yı Bakü Büyükelçisi olarak atadığına" işaret ederek, "Amerikalı Ermeniler, Başkan Obama'nın Senato'yu atlatarak aldığı bu atama kararından büyük rahatsızlık duyuyor" ifadesini kullandı.


'Dinler Bahçesi'nde ayine izin çıkmadı

Ankara'da İhsan Doğramacı tarafından yaptırılan. Müslüman, Hıristiyan ve Yahudilere bir arada ibadet edebilme özgürlüğü sağlanması planlanan Doğramacı Ali Sami Paşa Camii'nde Noel ayinine izin çıkmadı. Noel'i kilise bölümünde kutlamak isteyen Kurtuluş Kiliseleri Derneği'ne izin verilmemesi üzerine bir açıklama yapan Dernek Basın Sorumlusu Soner Tufan, "Din bahçesi olarak tanıtımı yapılarak açılan yerde protokolü davet edeceğimiz, iki saatlik sembolik bir ayin yapmak istedik. Yazılı bir cevap gelmedi ama noelden birkaç gün önce öğrendikki izin çıkmamış burası hoşgörünün timsali olacak diyorlar ancak amacına uygun kullanmıyorlar dedi.


Türkiye'ye destek sürecek

Türkiye krizinin aşılması için "yangın diplomasisi gibi" bir kaç jeste daha ihtiyaç olduğunu belirten Foxman, "Ermeni meselesinde Ankara'nın yanındayız" dedi. Başbakan Erdoğan'a Ortadoğu'da gösterilen sevgi seli için ise, "Bu popülaritenin faturasının doğrudan İsrail'e çıktığı" görüşünde...Abraham Foxman, ABD'deki İsrail lobisinin en güçlü kuruluşu konumundaki Anti Defamation League-ADL'nin (Ayrımcılık ve İnkara Karşı Birlik) 1987'den beri kaptanlığını yapıyor.


TÜRKİYE ERMENİLERİ PATRİKHANESİ VE TÜRK KIZILAYI'NDAN TARİHİ KAMPANYA
Vercihan Ziflioğlu

"Türkiye Ermenileri Patrikhanesi ve Türk Kızılayı ortak bir karara imza attı. Başta Kumkapı çevresinde yaşayan kayıtdışı Ermenistanlı göçmenler olmak üzere çevrede yaşanan tüm fakir ve yardıma muhtaç kişilere yardım edilecek, 2011 için özel bir bütçe oluşturuldu."


Nicolas Sarkozy prevented the law against Armenian genocide denial

Revealed by WikiLeaks, the Armenian community of France learned with stupor, that in May 2007, French president Nicolas Sarkozy, had ensured Turkey that the law against the negationnism would be stopped in the Senate.

A call for justice for Armenian opposition journalist
Vercihan Ziflioğlu

The European Court of Human Rights accepted earlier this month an appeal to review the case of Armenian opposition activist and former newspaper editor-in-chief Nikol Pashinian, his lawyer Vahe Grigoryan and wife Anna Hakopian-Pashinian said. Grigoryan and Hakopian-Pashinian filed suit at the Strasbourg court against Nikol Pashinian's unjust prosecution, prison conditions and limitations to visiting hours. Pashinian was arrested in 2009 on charges of inciting violence against the authorities and organizing mass unrest on March 1, following a February 2008 election.


Patrikhane Ayvazovski ve Atatürk 
Kanat Atkaya

PAZARTESİ akşamı, Kumkapı’da, Sevgi Sokak’taki Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’ndeydim. Ortak bir tarihçi dostumuz sayesinde tanıştığımız Sayın Vağarşag Seropyan tarafından davet edilen 20 kişilik gruba katılıp “Golod Koleksiyonu”nu görme imkânı buldum.

Kızılay'dan Patrikhane aracılığıyla yardım

İstanbul- Kızılay Genel Başkan Danışmanı Kamil Akyıldız, teslimde yaptığı konuşmada, kurum olarak Türkiye'deki yardıma muhtaç herkesin yanında olmak üzere bir organizasyon başlattıklarını söyledi. Ermeni Patrikhanesinin ardından Rum Patrikhanesiyle diğer yardıma muhtaç vatandaşlara da ulaşılacağını ifade eden Akyıldız, ''Kızılay'ın siyasi bir kimliği yok. Kızılay, Haiti'den Sudan'a dünyanın her yerinde felakete uğramış, yardıma ihtiyacı bulunan herkesin yanında olma felsefesiyle hareket eden bir kurumdur. Ermeni Patrikhanesinden Afrikalılar, Müslümanlar ve Hristiyanlar, siyasi bir kimlik altında değil tamamen insani bir organizasyon kapsamında yardım alıyor. 'Bunun içinde de Kızılay mutlaka olmalı' dedik. Yardımlar devam edecek'' diye konuştu.

Erivan, episkopos başvurusunu beğenmedi
Okan KONURALP

Karekin II, Türkiye Ermenileri Patrikliği’nin, “Başrahip Tatul Anuşyan’ın episkopos olarak taktis edilmesi” başvurusunu kabul etmedi. Karekin II, patrikhaneye yolladığı yazıda, “Anuşyan’ın episkopos olarak atanmasıyla ilgili başvuru, yeni seçilecek patrik tarafından yapılsın. Genel patrik vekili düzeyinde yönetilen patrikliğin başvurusu kabul edilemez” dedi.

Türkiye'ye Karşı Rum-Ermeni İttifakı

Gizliliği 30 yıl sonra kaldırılan İngiliz milli arşivleri bir gerçeği daha ortaya çıkardı: Türkiye’ye karşı Rum-Ermeni ittifakı. İngiltere’nin Bonn Büyükelçiliği’nden başkent Londra’ya gönderilen bir kriptoda, 1980’li yıllarda Avrupa ve ABD’de Türk diplomatlarına karşı kanlı eylemlerde bulunan Ermeni teröristlerin Rumlarla ittifak yaptığı belirtiliyor.

Ermeni tasarısı ve zafer çığlıkları

Biz Türkler, çok çabuk gaza geliyoruz. En ufak bir başarıyı bile, adeta 'zafer'miş gibi gösterip, sevinç çığlıkları atmada üstümüze yoktur. Bunun en son örneğini; Ermeni tasarısında gördük...bugün zafer sarhoşluğuna kapılıp, günlük başarı çığlıkları atacağımıza, işi şimdiden ciddiye alıp, ona göre çalışmalıyız. Her zaman yazdığım gibi; bu savsata, sıkıntı ve korkunun kökünden bitmesi için, Türkiye'nin bir yıl boyunca, 'Ermeni olayları seferberliği' ilan edip, doğruyu-eğriyi tüm dünyaya göstermesi gerek. Sonuç: Her konuda olduğu gibi, Ermeni konusunda da güçlü ve uyanık olmak zorundayız. 2010 Yılında Türk Amerikan İlişkileri İnişli Çıkışlıydı

Türk Amerikan ilişkileri açısından yoğun; inişli çıkışlı bir yılı geride bırakıyoruz. Bu yıl ikili ilişkilere, İran, İsrail, Ermeni tasarısı, füze savunma sistemi gibi konular damgasını vurdu....Türkiye'nin yönü tartışıldı.


Amerika'nın Ankara Büyükelçisi Atandı

Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği’ne aday gösterilen ancak Senato tarafından uzun süre onaylanmayan Frank Ricciardone’nin ataması gerçekleşti. Başkan Barack Obama, Amerikan Senatosu’nda yasama dönemine ara verilmesinden istifade ederek Ricciardone’yi Ankara Büyükelçisi olarak atadı.


Türkolog: Ermenistan Diyarbakır'daki tarihi Surp Giragos Kilisesi'nin açılış törenine hazırlanmalı

Erivan’da düzenlenen basın toplantısında Türkolog Artak Şakaryan, Eylül ayında Ağtamar Surp Haç Kilisesi’nde yapılan ayin törenini değerlendirerek Ermenistan’ın Diyarbakır'daki tarihi Surp Giragos Kilisesi'nin açılış törenine hazırlanması gerektiğini vurguladı. Şakaryan “Ermenistan Ağtamar Surp Haç Kilisesi’nde yapılan ayin törenine heyet göndermeyerek bir hata yaptı. Resmi heyet değil, 50-60 İngilizce konuşan uzmandan oluşan bir heyet gönderilmeliydi. Bu uzmanlar ise uluslararası topluma Ermeni görüşünü açıklamaya çalışacaktı” diye konuştu.Türk diplomatlara saldırıda önemli belge

CNN Türk Londra Temsilcisi Metin Güneş'in ele geçirdiği kriptoda, İngiliz diplomat Alman bir politikacıya Ermenilere kimin yardım ettiği konusunda bir bilgisi olup olmadığını soruyor. Dr. Bensch adlı Alman politikacı ise Almanların ellerinde bu konuyla ilgili bazı bilgiler bulunduğunu, bu bilgilerin pek güvenilir kaynaklardan gelmiş olmamasına karşın, son saldırılardan sorumlu Ermeni grupların Dr Lyssarides tarafından korunduklarını söylüyor. Burada adı geçen Dr Lyssarides'in Kıbrıs Rum kesimindeki Sosyalist Partisi'nin kurucusu olan Vassos Lyssarides olduğu anlaşılıyor.


ANCA, Türk basınını yalanladı

ANCA’dan yapılan açıklamaya göre ANCA'nın resmi internet sitesi Türk hackerların saldırısına uğramadı. Konuyla ilgili Türk basını tarafından yayımlanan haberler ise gerçeği yansıtmıyor.


TÜRKİYELİ HIRİSTİYANLAR İÇİN KÜÇÜK HEDİYELER

Türkiye’deki Hıristiyanlar, 2010 yılının sonunda da çok sayıda sorunla mücadele etmek durumundalar. Buna rağmen, 2010 azınlıklar için iyi bir yıl oldu ve 2011 çok daha iyi olabilir. Ortodoks Kilisesi temsilcileri İstanbul’daki Ruhban Okulunun kapatılmasından 40 yıl sonra kapılarını yeniden açabileceğini umut ediyorlar. Türkiye’deki Rum-Ortodoks Hıristiyanlar bayram sevinci yaşıyorlar. Bunun nedeni ise İstanbul yakınındaki bir adada bulunan yarı harabe bir bina ve bir tapu. İlk bakışta pek görkemli ya da sansosyonel bir hediye gibi gözükmese de Ortodoks Hıristiyanlar için bu olay büyük bir başarı anlamına geliyor. Birkaç hafta önce İstanbul’daki Patrikhaneye Türk makamları tarafından neredeyse yarım yüzyıl süren bir hukuk mücadelesinin ardından Büyükada’da bulunan bir yetimhane geri verildi ve binanın tapusu Patrikhanenin üzerine geçirildi. Bu olay diğer iade talepleri için emsal teşkil edebilir.


2011’le Ermeni iddialarını çürütme, çağrısı

Tarih araştırmacısı Muzaffer Taşyürek, “Türklerin Ermenilere soykırım uyguladıkları yönündeki iddialar koca bir yalandan ibaret olmasına karşın, Ermeniler önlerine gelen herkesi bu yalana inandırmaya çalışıyorlar. Onlar bunu yaparken, maalesef biz 2011 Kış Oyunları gibi önemli bir fırsatı değerlendirmeyi aklımıza bile getirmiyoruz.” diye konuştu. Sporun ve spor organizasyonlarının barış, sevgi ve kardeşliği sembolize ettiğine dikkati çeken Taşyürek, “Kış Oyunları için Erzurum’a 57 ülkeden binlerce katılımcı gelecek. Üstelik misafirlerin büyük bir bölümü üniversite ağırlıklı olacak. Böyle bir fırsat elimize geçmişken, Ermenilerin bu şehirde yaptıkları mezalimi niye anlatmayalım? Böyle bir organizasyon Ermenistan’da yapılıyor olsa idi, şüphesiz onlar gelen konukları önce uyduruk soykırım anıtına götürür, sözde soykırım safsatasına inandırmaya çalışırlardı.” diye konuştu.ANCA, Türk hacker'ların hedefi oldu

Ermeni diasporasının ABD'deki en etkin kuruluşlarından Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA)'nın resmi internet sitesi, gece boyunca Türk sanal korsanların saldırısına uğradı. Türk bayrağı ve Türkiye yanlısı mesajların yüklendiği ana sayfa, ilk saldırıdan ancak saatler sonra normale döndü.


BBC'den Türkiye'ye büyük hakaret

İngiltere’nin en ünlü otomobil programı Top Gear, yılbaşı özel programı için Filistin topraklarındaki Beytüllahim şehrine gitti ve Türkiye'ye de uğradı... Silopi'den Türkiye'ye giren üç sunucu panik içinde korku propagandası yapmaya başladı. Abartıp kurşun geçirmez yelekler ve miğferler giyen sunucular Türkiye'nin güneydoğusunun savaş bölgesi sayılması gerektiğini iddia ettiler. Kuzey Irak'taki barış ikliminin Türkiye'nin güneydoğusunda yerini savaş ortamına bıraktığını savunan üç sunucu Türkiye'yi yerden yere vurdu.

ABD ile ilişkiler zor virajlardan geçti

2011 yılında başta İran ve Ermeni meseleleri olmak üzere, Türk Amerikan ilişkilerini yeni vartaların beklediğini öngörmek mümkün. İran'la nükleer gerginliğin artması halinde Türkiye Batı ile Tahran arasında taraf seçmeye zorlanacaktır. Ankara da 'soykırım' iddiaları karşısında Washington yönetiminin özellikle 24 Nisan'daki 1915 olaylarını anma gününde sağlam durmasını bekleyecektir. Türkiye'nin Tel Aviv'le ilişkilerinin gerginliğini koruması halinde İsrail'in Washington'daki güçlü dostları, yönetimde, Kongre'de ve sivil toplumda Ankara'nın başını ağrıtmaya devam edecektir. Özgüveni artan Türkiye'nin dış politikasına global hakimiyeti giderek zayıflayan ABD'nin itirazları yer yer sürecektir.

Son Makaleler

"REFORMDAN" SOYKIRIMA GİDEN YOL


Ragıp Zarakolu

OSMANLININ AÇILIMLARI NASIL İFLAS ETTİ?


Ragıp Zarakolu

Baron Gobelyan’a 


Ragıp Zarakolu

Պոլսոյ Պատրիարքական Աթոռը  
ՕՀԱՆ ՕՀԱՆԵ

   

Ruhani Kurul'un Son Basın Bildirisi İle İlgili Görüşler 
(1-2-3-4-5-6-7)


Rober Haddeciyan

Tüm Makaleler(484)

Kaynaklar

Ermeni Malları (I-II) Ve Eski Sigorta Poliçeleri 
Ömer Engin Lütem


   

Maria Iordanidu'nun Kaleminden Ermeniler ve İstanbul'da "Ermeni Avı"
Deniz Ertuğ


   

Süryaniler'i tanıyalım..


   

ՅՈՎՀԱՆՆԷՍ ԿՈԼՈՏ ՊԱՏՐԻԱՐՔ
Շուշան Գորտոն&

   

Ermenistan Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna Başvursun
Pulat Tacar


   

Tüm Kaynaklar(113)

BolsoHays